Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Vůně, vosk a Vánoce

Vůně, vosk a Vánoce


Tématem již patnáctého chemického kroužku konaného v rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji" byly vánoční voňavé svíčky. Atmosféra byla opět bezva-chemická. Poprvé ji tentokrát okusili i studenti letošní kvarty. A věřte nebo ne, byla to velká legrace.


Fotogalerie, klip a postřehy opět přiloženy.
Očima Tomáše Křepinského, 4. X

V pátek dne 8. prosince se konal chemický kroužek na téma Hrátky s voskem a vonnými silicemi. Byl to teprve můj první chemický kroužek, a proto jsem vůbec nevěděl, jak bude probíhat. Nakonec tato akce předčila má očekávání.

Nejprve jsme si v učebně chemie uvařili čaj a k němu jedli donesené dobroty, aby se nám lépe pracovalo. Potom jsme obdrželi papíry s informacemi o silicích a bylinách. Zábavnou formou jsme se o nich dozvěděli nové věci. Po té jsme se přesunuli do laboratorní učebny, kde jsme si vyzkoušeli výrobu svíček.

Rozdělili jsme se do několika skupin. Každá dostala kus vosku, který jsme rozehřáli v kádinkách na vařičích. Když byl vosk rozehřátý, přidali jsme do něho voskové barvy. Pomocí nich jsme rozehřátý vosk obarvili a získali několik barevných směsí. Do připravených skleniček nám paní učitelky vložily knoty. Každý si podle svých představ nalil různé směsi do skleničky a vytvořil si vlastní svíčku.

Všichni jsme si to spolu moc užili a zažili spoustu legrace. Tímto bych chtěl za všechny poděkovat našim učitelkám Alexandře Spatzierové a Andree Peterové za čas, který nám věnovaly, protože bez nich by se tento kroužek neuskutečnil.

 

Očima Martiny Skučkové, 7. X

Předvánoční chemický kroužek byl zaměřen na oblíbené téma – vonné látky, s nimiž se běžně setkáváme. Poté, co jsme se o nich dozvěděli několik zajímavých informací, vyplnili zábavný pracovní list a na vlastní chuťové buňky zkusili vanilin, skořicový cinnamaldehyd, eugenol a badyánový anetol konzumací domácích moučníků, dostali jsme možnost vyrobit si v laboratoři vlastní vonnou svíčku. Práce s voskem vyžadovala trpělivost, zručnost a spolupráci. Výsledek stál za to. Odnesli jsme si nejenom nové znalosti a zkušenosti, ale i hezký vánoční dárek.