Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Prosíme zákonné zástupce uchazečů, kteří byli přijatí ke vzdělávání na Gymnázium Trutnov, ale vědí jistě, že chtějí nastoupit jinam, aby nás o této skutečnosti informovali.

Výsledky přijímacího řízení 2022 a užitečné rady a návody k dalšímu postupu v rámci přijímacího řízení jsou k dispozici v souborech přiložených k textu na níže uvedeném odkazu.

Odkaz

Jednodenní výlet do Budyšína (Bautzen)

            V pátek 12. prosince 2014 jsme se vydali v půl sedmé na jednodenní výlet do Německa.

Nejprve, asi po tříhodinové cestě autobusem, jsme se zastavili v městečku Herrnhut (český název – Ochranov), které založili čeští a moravští bratři na počátku 18. století. V Herrnhutu vyrábějí speciální vánoční hvězdu, která zdobí, jak jsme se na vlastní oči přesvědčili, skoro každou německou domácnost. V ruční manufaktuře jsme zhlédli instruktážní film a viděli, jak se tyto hvězdy vyrábějí.

            Okolo 11 hodiny jsme dorazili do našeho cíle – do Budyšína. Na okraji města se nachází nechvalně známá věznice – Bautzen II., kde byli v době existence NDR vězněni političtí vězni. Mohli jsme si přečíst smutné osudy jednotlivých vězňů i vidět cely, kde třeba lidé museli v izolaci strávit i 9 let.

            Po této smutné, ale velmi poučné zastávce jsme dojeli do centra Budyšína. Pod vedením naší průvodkyně, paní Lady Eidner, jsme si prohlédli překrásné středověké opevnění spolu s Matyášovou bránou, kostelem sv. Mikuláše, starou vodárenskou věží, zámkem a dalšími pamětihodnostmi. Během prohlídky jsme navštívili proslulou prodejnu hořčic, místní speciality, a mnozí si odtud přivezli dárek pro své rodinné příslušníky.

            Po zhlédnutí rozcestníku uvnitř města jsme zamířili na vánoční trh s typickou atmosférou. Mohli jsme ochutnat „Bratwurst“ nebo „Glühwein“ a nakoupit maličkosti v typických vánočních stáncích. Všude se také ozývaly vánoční koledy.

            Počasí nám přálo, i když tu a tam spadla nějaká kapka a občas trochu více zafoukalo, ale objevilo se i slunce. V půl páté odpoledne jsme všichni trochu unavení, ale spokojení usedli do našeho autobusu a vydali jsme se na zpáteční cestu domů.

            Doufám, že všichni si pobyt v Budyšíně užili. Naši studenti se chovali téměř vzorně, a tak snad příště někde jinde v Německu nebo Rakousku na shledanou.

                                                                                               Komise německého jazyka

 GALERIE


UČITELÉ PŘEDMĚTU NĚMECKÝ JAZYK


Mgr. Anita Báchorová
Mgr. Eva Hejnová
Mgr. Zuzana Mládková
Mgr. Petra Rozehnalová
Mgr. Petra Tichá
Mgr. Markéta Řezníčková