Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Jednodenní výlet do Budyšína (Bautzen)

            V pátek 12. prosince 2014 jsme se vydali v půl sedmé na jednodenní výlet do Německa.

Nejprve, asi po tříhodinové cestě autobusem, jsme se zastavili v městečku Herrnhut (český název – Ochranov), které založili čeští a moravští bratři na počátku 18. století. V Herrnhutu vyrábějí speciální vánoční hvězdu, která zdobí, jak jsme se na vlastní oči přesvědčili, skoro každou německou domácnost. V ruční manufaktuře jsme zhlédli instruktážní film a viděli, jak se tyto hvězdy vyrábějí.

            Okolo 11 hodiny jsme dorazili do našeho cíle – do Budyšína. Na okraji města se nachází nechvalně známá věznice – Bautzen II., kde byli v době existence NDR vězněni političtí vězni. Mohli jsme si přečíst smutné osudy jednotlivých vězňů i vidět cely, kde třeba lidé museli v izolaci strávit i 9 let.

            Po této smutné, ale velmi poučné zastávce jsme dojeli do centra Budyšína. Pod vedením naší průvodkyně, paní Lady Eidner, jsme si prohlédli překrásné středověké opevnění spolu s Matyášovou bránou, kostelem sv. Mikuláše, starou vodárenskou věží, zámkem a dalšími pamětihodnostmi. Během prohlídky jsme navštívili proslulou prodejnu hořčic, místní speciality, a mnozí si odtud přivezli dárek pro své rodinné příslušníky.

            Po zhlédnutí rozcestníku uvnitř města jsme zamířili na vánoční trh s typickou atmosférou. Mohli jsme ochutnat „Bratwurst“ nebo „Glühwein“ a nakoupit maličkosti v typických vánočních stáncích. Všude se také ozývaly vánoční koledy.

            Počasí nám přálo, i když tu a tam spadla nějaká kapka a občas trochu více zafoukalo, ale objevilo se i slunce. V půl páté odpoledne jsme všichni trochu unavení, ale spokojení usedli do našeho autobusu a vydali jsme se na zpáteční cestu domů.

            Doufám, že všichni si pobyt v Budyšíně užili. Naši studenti se chovali téměř vzorně, a tak snad příště někde jinde v Německu nebo Rakousku na shledanou.

                                                                                               Komise německého jazyka

 GALERIE


UČITELÉ PŘEDMĚTU NĚMECKÝ JAZYK


Mgr. Eva Hejnová
Mgr. Zuzana Mládková
Mgr. Petra Rozehnalová
Mgr. Petra Tichá
Mgr. Markéta Řezníčková