Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Za průkopníka animovaného filmu se dá považovat Eadweard Muybridge, který se proslavil na konci 19. století svojí fotografickou studií pohybu. Byl to právě Muybridge, který jako první zachytil rozfázovaný pohyb klusajícího koně. Důmyslný systém šestnácti fotoaparátů na závodní trati se stal předzvěstí filmu hraného, ale i animovaného.

Vliv kinematografie na výtvarné umění počátku 20. století se asi nejvíce projevil v italském avantgardním směru Futurismu, který se zrodil v hlavě básníka Filippa Marinettiho. Rozfázování dynamických scén strojů a tehdejšího moderního světa v malbách jeho následovníků se stalo inspirací pro studenty kvarty. Po malířském pokusu parafrázovat jedinečný umělecký směr se žáci popasovali s úkolem vytvořit vlastní animovaný film. 

Ve čtvrtém ročníku nižšího gymnázia vzniklo dvanáct originálních filmů, které žáci vytvořili od scénáře až po střih zvuku nebo tvorbu vizuálních efektů. Ochutnávku toho nejlepšího můžete shlédnout na odkazuUČITELÉ PŘEDMĚTU ESTETICKÁ VÝCHOVA


Mgr. Jan Erben
Mgr. Eva Kudynová
Mgr. Pavla Hodasová
Mgr. Vojtěch Kábrt, Ph.D.
Mgr. Karolína Václavíková