Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Ve čtvrtek 21. ledna byla v Galerii Dračí ulička slavnostně zahájena výstava "Má to cenu dělat svět hezčí" ilustrátora Vojtěcha Juríka, obsahující na sedmdesát kreseb z cyklu karikatur "Šneci".


Vojtěch Jurík, vystupující pod pseudonymem Vhrsti, patří k mladé generaci ilustrátorů a komiksových kreslířů, kteří se svým výtvarným stylem a tvorbou dokázali prosadit nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Což dokládá řada prestižních ocenění. Je to bezesporu tím, že jeho kresba se vyznačuje citlivostí, vlídností, pestrou paletou barev,  laskavým humorem a srozumitelností pro všechny věkové skupiny diváků. Příkladem za všechny může být animovaný večerníček České televize "Bílá paní na hlídání", který se stal jedním z nejpopulárnějších večerníčků posledních let, byl přeložen do francouzštiny a získal si srdce francouzsky hovořících dětí, ale i dospělých.


Při příležitosti slavnostního zahájení se pan Jurík setkal se studenty nižšího gymnázia v rámci speciálně připravené přednášky pro naši školu o historii komiksu. Žáci měli také možnost besedovat s umělcem a poznat tak, co vše obnáší profese ilustrátora. V následující výtvarné dílně si žáci vytvořili vlastní šnečí karikatury, které doplnily expozici školní galerie.


Slavnostní zahájení výstavy bylo protkáno hudebním programem třídy 1. X pod vedením kantorky Ivy Dvorské. Krom sólového vystoupení Daniely Drašarové (klavír) a Matěje Břeně (klarinet) zazněly i dvě sborové skladby. V písni "Šneci Vhrsti", která byla otextována speciálně na počest vystavujícího, si část sloky zazpíval s dětmi i pan Jurík. Jako poděkování byl v závěru autor obdarován novým komiksem Jiřího Gruse, Drak nikdy nespí.

Pro kreativní návštěvníky byla během výstavy připravena výtvarná dílna, ve které malí i velcí návštěvníci mohli zareagovat na obsah výstavy a rozšířit tak šnečí houf.   


Výstavu můžete navštívit ve všední den od osmi do šestnácti hodin až do 17. března. 


GALERIE


UČITELÉ PŘEDMĚTU ESTETICKÁ VÝCHOVA


Mgr. Jan Erben
Mgr. Eva Kudynová
Mgr. Pavla Hodasová
Mgr. Vojtěch Kábrt, Ph.D.
Mgr. Karolína Václavíková