Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Výměna studentů Litherland High School Liverpool – Gymnázium Trutnov 2014/15

V týdnu od 20. – 25. září 2015 jsme u nás přivítali skupinu 16 studentů a dvou učitelů z naší partnerské školy Litherland High School v Liverpoolu. Oplatili nám tak naši návštěvu, která se uskutečnila na podzim loňského roku a které se zúčastnilo 24 našich studentů v doprovodu 4 učitelů.

A jaký program jsme pro naše kamarády přichystali? V pondělí jsme naši návštěvu přivítali u nás na gymnáziu, poté se zúčastnili hodin AJ, TV a HV. Po obědě v naší ŠJ vyrazili anglické děti v doprovodu svých českých kamarádů do ulic Trutnova. V úterý jsme se společně vydali do Teplic nad Metují a odtamtud procházkou do skalního města v Adršpachu. Středa byla ve znamení cesty do nedalekého Dvora Králové nad Labem, kde jsme se dozvěděli mnohé o ruční výrobě vánočních ozdob, které jsme si nakonec zakoupili jako vzácné suvenýry pro naše blízké. A hned poté nás již uvítala zoologická zahrada, kde jsme si zahráli tak trochu na detektivy. Čtvrteční dopoledne jsme strávili rukodělnými činnostmi v trutnovském  Domě pod jasanem. V odpoledních a podvečerních hodinách jsme se u nás ve škole sešli s našimi kamarády naposledy a užili jsme si super rozlučkovou party ve školní jídelně. Na programu byly nejen různé soutěže a hry, ale také karaoke, do kterého se nakonec zapojili snad úplně všichni. Posledním dnem byl pátek a tak jsme ráno zamávali našim Angličanům nejenom na cestu na jejich poslední výlet u nás – do Prahy, ale také na jejich cestu domů.

Díky nasazení jak ze strany zúčastněných pedagogů našeho gymnázia, tak také studentů a jejich rodičů byla tato výměna opět velmi povedená a zdařilá. Angličtí studenti odjížděli plni dojmů a nových zážitků a loučení se tu a tam neobešlo bez slziček. Věříme, že se nám spolupráci a dobré vztahy mezi oběma školami, které trvají již od roku 2003, podaří udržovat a rozvíjeti i v budoucnu. A o tom, že tyto výměny mají smysl a, že se nám naše práce snad daří, hovoří nejlépe příspěvky samotných studentů:

 

„Výměna se studenty z Liverpoolu ve mně zanechala spoustu pocitů, které se strašně špatně popisují několika větami. Domnívám se, že ten, kdo se žádné výměny nikdy nezúčastnil, nemůže vůbec tušit, co to obnáší. Nejprve nádherný týden strávený v anglickém prostředí, s úžasným a nabitým programem, na jehož pozadí byla přívětivá rodina, která se ke mně chovala podle jejich národních zvyklostí. Díky tomuto jsem získala spoustu cenných zkušeností v komunikaci, chápání a respektování jiných národních kultur a hlavně cenné zkušenosti do života, které mi nikdo nevezme. Nenašel se jeden jediný den, který by se dal považovat za promarněný. Za Calaiskou úžinu jsem si odvezla krásné vzpomínky, nezapomenutelné zážitky, nové poznatky, již zmíněné cenné zkušenosti, ale také únavu a změněný názor na anglickou kuchyni. Návštěva anglických studentů u nás pro mě byla psychicky náročnější, protože jsem chtěla, aby se jim tady líbilo, aby se nenudili a neodjeli s prázdnými žaludky. Nakonec se ukázalo, že to bylo úplně zbytečné, protože anglické děti nejsou vychovávány takovým způsobem jako u nás. Ke štěstí nepotřebují talíř kuřecího vývaru, svíčkové a krásnou českou přírodu s horským vzduchem. Bohatě si vystačí s mobilním telefonem, obchody, brambůrky a svými kamarády. Neuvěřitelné je, že i přes tyto rozdíly jsme dokázali vytvořit přátelské vztah a najít společná témata. Užila jsem si sice hektický, ale i přesto krásný týden, na který budu ráda vzpomínat.“

Michaela Řeháková    6.X

 

 

„Děkuji moc škole za možnost dostat se do Anglie a poznat nové kraje, věci a zvyky. Nevím, jestli pro mě byl větší zážitek být v Anglii, či t, že jsme své anglické kamarády měli u sebe doma. Každopádně týden v Anglii i týden s Angličany v Trutnově byly pro mě jedny z nejúžasnějších v mém životě a moc jsem si je užila.“

Adéla Šulcová 6.Y

 

„Výměnný pobyt v Liverpoolu byl pro mě skvělý zážitek a rozhodně je dobrá zpráva, že i nadále bude pro další studenty možnost této akce. V Anglii byl program báječný a neobyčejný, dostala jsem možnost poznat návyky a každodenní život Angličanů, určitě se našli některé rozdíly jako třeba stravování, způsob zábavy, ale i přes to jsem si Anglii zamilovala, alespoň tu část, kterou jsem poznala. 
Minulý týden, kdy u mě bydlela anglická studentka, byl sice velmi náročný, ale cokoliv si vzal, mi ihned vrátil. Mohla jsem celý týden mluvit anglicky a musím přiznat, že jsem byla méně nervózní, než při výměně v Anglii a proto byla tentokrát komunikace lepší. Moje studentka byla velmi milá a slušná, dokonce jsme měly i společné zájmy. Takže i přestože ji nenadchl veškerý mnou připravený program, dá se říct, že jsme si rozuměly :) Na závěr chci jen dodat, že to byla úžasná zkušenost a neváhala bych, kdybych mohla jet znovu
.“

Kristýna Zástavová 6.X

 

„Musím přiznat, že minulý týden byl pro mě (a myslím, že i pro většinu ostatních výměnných studentů) mnohem více přínosný, než jsem původně očekávala. Když moje Angličanka přijela, byla jsem velmi nervózní a nevěděla jsem, o čem se s ní bavit, tento problém se ale během prvních dnů vyřešil a nakonec jsem zjistila, že jsem dostala jednu z těch nejlepších Angličanek. Elle byla velmi milá a mohla jsem se s ní bavit o čemkoliv. Navíc nebyla vůbec vybíravá a všechno jídlo nám chválila. 

Program, který jsme pro Angličany měli vymyšlený, jsme dlouhou prodiskutovávali, ale myslím, že jsme vymysleli ten nejlepší, jaký jsme mohli. První den jsme strávili u Máji, u které jsme se dívali na film Maze Runner, který je zabavil na celý večer. Další den jsme s Angličany vyrazili do kina na druhý díl té to série Maze Runner: Scorch Trials. Na film se dívali s velikým zájmem a byli naprosto potichu (což nám přišlo skoro až podezřelé:-). Ve středu jsme vyrazili na bowling, který se také povedl, a všichni se skvěle bavili. Všechny tyto dny jsme navíc obohacovali procházkami po Trutnově a příležitostným nakupováním. Čtvrtek byl náš poslední den a zároveň si myslím, že i nejlepší. Užili jsme si spoustu zábavy, hry, které studenti měli připravené, byly skvělé a účastnili jsme se jich jak my, tak Angličané.

Chtěla bych Vám moc poděkovat za tu to příležitost a doufám, že tuto šanci budou mít i další studenti. :-)“

 

Anna Šidáková  6.Y

 

„Chtěl bych Vám ze začátku hlavně moc poděkovat, že jsem se díky vaší podpoře mohl zúčastnit tohoto pobytu v tak krásné zemi jako je Velká Británie.

Byla to pro mě velká zkušenost. Liverpool je úžasné město a program byl skvělý. Na hostitelskou rodinu jsem měl celkem štěstí, byli na mě hodní a vždy, když jsem něco potřeboval tak mi ochotně vyhověli. Jediné co mně vadilo, byl nepořádek v jejich malém domě, ale to nebylo nic, co by se nedalo týden vydržet.

S mým Angličanem nebyl téměř žádný problém ani, když přijel k nám.  Choval se slušně a ochotně vždy udělal to, oč jsem ho požádal.

Myslím si, že s tímto pobytem se nejen zvedla má úroveň v anglickém jazyce, ale také se velice zlepšily vztahy se spolužáky, se kterými jsem se za tu dobu více poznal.

Doufám, že se do Anglie co nejdříve vrátím, je to pro mě jedna z nejhezčích zemí.“

 

Rudolf Vít 6.Y

„Pobyt studentky z Liverpoolu v naší domácnosti pro mě znamenal hlavně možnost celý den mluvit anglicky. Ověřila jsem si, že jsem schopná se domluvit s anglicky mluvícími lidmi. Mohla jsem také trochu poznat anglické zvyky a kulturu, které se od našich liší. Na druhou stranu jsem zjistila, že angličtí a čeští teenageři mají podobný vkus, co se týče literatury a filmů. :) Myslím, že návštěva studentů byla velkým přínosem pro moji angličtinu a získala jsem novou kamarádku.“

Marie Káchová 6.Y

                                                                                                                      Za komisi AJ – Zuzana Vařáková


GALERIE


UČITELÉ PŘEDMĚTU ANGLICKÝ JAZYK


Peter Brydon
PhDr. Luděk Hašek
Mgr. Blanka Kranátová
Mgr. Jana Mašková
Mgr. Andrea Vítová
Mgr. Zuzana Vařáková