Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Florbalisté nezvládli národní finále – Východ podle vlastních představ a ambicí

Florbalisté nezvládli národní finále – Východ podle vlastních představ a ambicí


TrutnovPo kvalifikaci na RF AŠSK ČR v Liberci museli naši borci hned následující den absolvovat náročnou cestu na národní finále – Východ v turnaji KB Florbal Challenge. Zde se sešlo osm týmů, vítězů krajských kol a pouze jedno družstvo získalo právo nastoupit proti vítězi národního finále – Západ v tzv. superfinále, které se uskuteční 14. 4. 2019 v Ostravě.

Tým našeho gymnázia byl nalosován do čtyřčlenné skupiny „B“. Hrací doba (2 x 10 minut) a systém turnaje znamenaly, že hráče čeká pořádná dávka náročných utkání. Zde již nebyli slabí soupeři.

Do turnaje náš tým vstoupil úspěšně, když v prvním utkání porazil houževnatého soupeře z Gymnázia, SPgŠ a OA Znojmo3:0 a ve druhém zápase pak Gymnázium Ledeč nad Sázavou dokonce 5:1. Už v tomto okamžiku jsme se stali vítězi skupiny „B“ a postoupili přímo do semifinále turnaje. V posledním utkání skupiny jsme porazili Sportovní gymnázium Ostrava 2:0. Jednoznačná převaha ve skupině „B“ nám dodávala optimismus do dalších zápasů.

V semifinále jsme narazili na Gymnázium a SPgŠ Přerov, vítěze jednoho ze čtvrtfinálových utkání. Naši hráči bojovali, ale bylo evidentní, že docházejí síly. Přesto jsme v utkání vedli až do samého závěru 2:1, avšak stačila chvilka nepozornosti a nedůslednost v obraně a necelých 30 sekund před koncem dokázal soupeř vyrovnat. Nastal problém: o postupujícím měly rozhodnout samostatné nájezdy. Naše oprávněná naděje se opírala o výborného brankáře Jana Charouze, což se sice v průběhu nájezdů potvrdilo, ale totálně zklamali naši střelci. Ze šesti nájezdů proměnili pouze jeden, soupeř ale bohužel proměnil dva a stal se tak postupujícím do finále.

Na tomto místě je však potřeba vysvětlit, že tým Gymnázia a SPgŠ Přerov porušil pravidla, neboť rozhodující nájezd uskutečnil neoprávněně nasazený hráč. Vedení naší výpravy podalo protest, který byl sice shledán jako oprávněný, za chybu rozhodčích se organizátoři omluvili, ale výsledek utkání to nezměnilo.

Byli jsme tudíž odsouzeni hrát pouze o 3. místo s týmem Gymnázia, SPgŠ a OA Znojmo, který jsme ve skupině porazili. U našich hráčů se však projevila ztráta koncentrace a celková únava. V tomto utkání jsme nakonec soupeři podlehli po náhodně vstřeleném gólu v samém závěru a obsadili tak konečné nepopulární 4. místo.

Přes závěrečné zklamání se jedná o vynikající úspěch a výbornou reprezentaci Gymnázia Trutnov v rámci České republiky. Tým odpovídající výkonnosti v tomto sportu a v této kategorii bohužel asi v nejbližších letech mít nebudeme.

Atmosféru slavnostního vyhlášení dokumentuje fotopříloha. V rámci závěrečného ceremoniálu byl nejlepším brankářem oprávněně vyhlášen náš zástupce Jan CHarouz.

V rámci KB Florbal Challenge sehrál tým 13 utkání: v řádné hrací době dosáhl deseti vítězství, dvou nerozhodných výsledků (z toho vzešla jedna porážka v SF na samostatné nájezdy) a utrpěl pouze jednu prohru. Celkové skóre 38:7.

Přehled utkání:
Gymnázium Trutnov – Gymnázium, SPgŠ a OA Znojmo 3:0
Gymnázium Trutnov – Gymnázium Ledeč nad Sázavou 5:1
Gymnázium Trutnov – Sportovní gymnázium Ostrava 2:0
Gymnázium Trutnov – Gymnázium a SPgŠ Přerov 2:3 (po sam. nájezdech)
Gymnázium Trutnov – Gymnázium, SPgŠ a OA Znojmo 0:1

Konečné pořadí národního finále – Východ:
1. SPŠ Zlín
2. Gymnázium a SPgŠ Přerov
3. Gymnázium, SPgŠ a OA Znojmo
4. Gymnázium Trutnov
5. Sportovní gymnázium Ostrava
6. Biskupské gymnázium Brno
7. SPŠ Chrudim
8. Gymnázium Ledeč nad Sázavou

Gymnázium Trutnov reprezentovali:
Petr Bartoš, Jan Charouz, Matyáš Rolenec, Ondřej Metlický, Martin Kroh, Martin Mečíř, Matěj Schierl, Štěpán Matějů, Ondřej Šanda, Vojtěch Jansa, Tomáš Jakl.

Všem hráčům děkuji za výbornou reprezentaci, spolupráci a obětavé výkony. Vážím si toho, že jsem měl možnost s nimi v průběhu turnajů prožít velmi příjemné okamžiky. Po celou dobu jsem oceňoval jejich vstřícnost a byl jsem hrdý, že jsem mohl vést tak výborný tým, který se svými výkony prosadil i v rámci České republiky.

Karel Urban, vedoucí družstva

Foto:
Karel Urban
Archiv Českého florbaluGALERIE

AUTOR ČLÁNKU

Ing. Karel Urban, CSc.

Ing. Karel Urban, CSc.

Zástupce ředitele školy, předseda ŠSK a vyučující tělesné výchovy

PŘÍSPĚVKY KATEGORIE TĚLESNÁ VÝCHOVA