Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Okresní kolo biologické olympiády kategorie D úspěšně pro naše nejmladší biology

Okresní kolo biologické olympiády kategorie D úspěšně pro naše nejmladší biology


Ve čtvrtek 12. dubna proběhlo na základní škole v Malých Svatoňovicích okresní kolo biologické olympiády kategorie D. Naše gymnázium reprezentovala čtveřice studentů – z 1.X Václav Fitl, z 2.X Hanka Jorová, Natka Karlecová a Evča Krákorová.


     Tématem 52. ročníku olympiády byl "Pohyb". Tedy absolutně vše, co s ním souvisí – jak rostou zastíněné rostliny, jak se dorozumívají migrující mravenci, kdo je nejlepší běžec v živočišné říši. 


     Zvláštností biologické olympiády nižších kategorií jsou vstupní úkoly. V každém ročníku jsou náročnější a náročnější a nezbývá než obdivovat, jak si s nimi postupující studenti poradí. V období mezi únorem a březnem nebylo možné sebrat na zahradě pár brouků a pozorovat, jak rychle se pohybují. Proto většina studentů zvolila úkol jiný, tedy pozorování klíčení a růstu rostlin. Bohužel, semínka některých fazolí neměla pochopení pro snažení svých pěstitelů a odmítala klíčit. Naštěstí rychlý nástup velmi teplého jara vyhnal z úkrytů desítky bezobratlých živočichů, které pak studenti, zklamaní z líných fazolí a hrášků během jednoho dne posbírali a založili svá pozorování a svůj úkol na jejich pohybu či spíše útěku zpět z laboratoří v dětských pokojích do volné přírody. 


     Dosti však žertování – vstupní úkoly, příprava na poznávání organismů a obsáhlost přípravného textu, dělají z biologické olympiády (podle názoru nás, vyučujících biologie) opravdu těžkou a náročnou zkoušku. Proto touto cestou děkujeme poněkolikáté všem studentům našeho gymnázia, kteří se rozhodnou přes všechny možné problémy do okresního kola vstoupit, věnovat svůj čas přípravě na olympiádu, poprat se se silnou konkurencí na samotné soutěži a postoupit do vyššího kola. 


     A výsledky jejich práce se odrazily v jejich umístění. Všichni čtyři se stali úspěšnými řešiteli. To znamená, že dosáhli více než 60% celkového počtu bodů v hodnocení čtyřech částí – testu z odborných znalostí, poznávání živočichů, praktického úkolu a vstupního úkolu.


     Dvě studentky, které jely na okresní kolo poprvé, skončily takto: Natka Karlecová na 12. místě, Evča Krákorová na výborném pátém místě. Vašek Fitl, který si výtečně vede i v olympiádě zeměpisné a na okresním kole byl (jakožto primán) rovněž nováček, obsadil úžasné třetí místo. Hanka Jorová, která je skvěla bioložka a zeměpisářka obsadila neuvěřitelné druhé místo. Neuvěřitelné proto, že jde o obrovský skok oproti loňskému ročníku, kdy Hanka skončila až na místě 23. 


     Děkuji za všechny biology za skvělou reprezentaci školy. Hance a Vaškovi přejeme obdobné úspěchy do Hradce Králové v kole krajském, Evče a Natce odhodlání pokračovat v soutěži příští rok.  


Za komisi biologie Jiří Svoboda
PŘILOŽENÉ SOUBORY


Název Popis Stažení
vysledky-52-bio-d.pdf Výsledková listina 52. BiO OK D STÁHNOUT

AUTOR ČLÁNKU

Mgr. Jiří Svoboda

Mgr. Jiří Svoboda

Ve školním roce 2019/2020 třídní 4.X. Biologii vyučuji ve třídách 2.X, 3.X, 4.X, 7.X. Zeměpis vyučuji ve třídách 2.X, 3.X, 4.X, 6.X a 7.X. Vyučuji zeměpisný seminář pro závěrečné ročníky - 8.X, 4.A a 4.B.

PŘÍSPĚVKY KATEGORIE BIOLOGIE