Třídní schůzky a konzultace

Jarní třídní schůzky a konzultační odpoledne pro rodiče se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna 2024. Společná část schůzek ve třídách začne od 16:00, individuální konzultace budou následovat od 16:20. Třídní učitelé se do konzultací zapojí po skončení společné části ve svých třídách.

Komentovaná prohlídka s "nevyléčitelnými romantiky"

V pátek 25. listopadu jsme s vybranými třídami v rámci předmětu estetické výchovy navštívili výstavu "Nevyléčitelní romantici" v městské galerii. Výstava představuje klasickou malbu pětice autorů, které spojuje studium na prestižní umělecké škole Václava Hollara, dlouholeté přátelství a společná touha zobrazovat svět romantickým způsobem.

Místo obvyklé prohlídky exponátů a výtvarné dílny na nás čekala exkluzivní komentovaná prohlídka s autory. Z pětice vystavujících nás expozicí provedli Adolf Lachman, Zdeněk Daněk a trutnovský rodák Jiří Grus.

Adolf Lachman, který je širšímu publiku znám především díky tvorbě fantastických světů v logických počítačových hrách Machinárium a Samorost, publiku přiblížil technický způsob vzniku digitálních maleb jeho Mechobotů, odkryl inspiraci při tvorbě prostorových objektů a vysvětlil postup tvorby počítačových her. Zdeněk Daněk studenty provedl českou krajinou na obrazech malovaných technikou kvaše, inspirován virtuozitou malíře pravěkých krajin Zdeňka Buriana. Hlavním tématem malíře Daňka je často bezohledné počínání člověka, které ilustruje s neoddiskutovatelnou náklonností k přírodě, ve které aspoň v obrazech nachází hrdiny, bránící se silnějšímu nepříteli. Trojici průvodců výstavy uzavřel Jiří Grus, všem dobře známý díky ilustraci skvělého komiksu Drak nikdy nespí. Na výstavě byly k vidění Grusovy kresby, knižní ilustrace i rozměrnější olejomalby. Zvláště u olejomaleb bylo pro studenty velice zajímavé vyslechnout postup techniky starých mistrů, jejichž odkaz Jiří ctí.

Děkujeme Galerii města Trutnova za zprostředkování skvělého zážitku a trojici autorů za jejich vstřícnost a inspiraci.

Mgr. Jan Erben

Vyučuji: Kulturní výchova zaměřená výtvarně ve třídách 2. A, 2. B, 6. X