Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Oheň, voda, vítr

Oheň, voda, vítr


V rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji" proběhl poslední z chemických kroužků. Tentokrát na téma „Oheň, voda, vítr".


Jak napovídá již název, věnovali jsme se přírodním živlům a všemu, co k nim patří. Našimi průvodci byli sami studenti, a věřte nebo ne, podívaná to byla vskutku úžasná.


            Neváhejte a nahlédněte s námi do zákulisí... Fotogalerii a video pro vás připravil Jakub Míl ze 3. A a atmosféru vám přiblíží Lucie Fořtová ze 6. Y. 


Krátké video z pátečního odpoledne        

"Oheň, voda, tr..." očima Lucie Fořtové ze 6. Y


        Nezapomenutelné rozloučení s chemickým kroužkem pro školní rok 2014/15 proběhlo v pátek 12.6. Názvem „Oheň, voda, vítr,…“ by se dal popsat opravdu jen zlomek neobyčejných pokusů, které jsme zde prováděli. A co se vlastně dělo? S radostí přiblížím… 


        Nejdříve jsme vše započali tradičním dýchánkem s čerstvě uvařeným čajem, ale nově i s kávou. Tentokrát nás však nerozmazlovaly svými lahodnými uměleckými díly učitelky, ale my je s našimi sladkými, dokonce i slanými výtvory. Z dýchánku se tedy postupně stal nevyčerpatelný švédský stůl různorodých jídel od sladko-kyselých žužu bonbónků, přes sušenky s ozdobami připomínajícími atomy prvků, slané zavináče, až po překrásně zdobené dorty a bábovku ve tvaru čtyřlístku. I když většina byla čerstvě po obědě, rozhodně si tyto a mnoho dalších ochutnávek nikdo nenechal ujít. 


        Po posilnění jak se patří, jsme zahájili los jednotlivých pokusů, kde si každý vylosoval dva pokusy do dvojice. Tímto způsobem jsme si sami mohli vyzkoušet, jaké je to být opravdovým chemikem… A jsou tu první zkoušky! S občasným přebíháním z laboratoře do učebny a nazpět, doplňovaným větráním všeho, co se dalo otevřít, se nám sice podařilo vybarvit strop na světle růžovou, vybouchnout pár směsí příliš brzy a zakouřit laboratoř jedovými plyny, ale přes všechna tato „drobná“ nedopatření se nám přece jen podařilo ve většině případů zkrotit náš „oheň, vodu a vítr“. Naše konečná přehlídka pokusů s komentářem mohla tedy začít. 


        Pokusů byla celá škála a velmi často s exotermními reakcemi. Viděli jsme vyletět „Džina z láhve“, který se projevil masivním kouřem. Zbytky směsi na stropě byly důkazem tohoto „poklidného“ pokusu. Dále „nehořlavou bankovku“, která byla před tím pečlivě vymáchána v etanolu, a která opravdu neshořela ani na třetí pokus k veliké úlevě majitele. Pokus připomínající „lávovou lampu“ byl důkazem toho, že ne vše musí vybuchovat, aby to bylo krásné. Na případný požár vyvolaný dalšími pokusy jsme si vyrobili vlastní hasicí přístroj, který stříkal až velmi dobře. 


        Ale to není vše! Ukázali jsme si i výrobu prskavky, barevných ohňů tří barev a azurový plamínek v baňce připomínající něco až nadpřirozeného, snad lapenou dušičku? Nesmíme zapomenout ani na „podomácku“ vytvořenou sopku, nebo spíše sopečku, která téměř romanticky vykvetla před našima očima, jako noční růže. Pokusů bylo ještě mnohem více a byly stejně okouzlující, jako ty které jsem již zmínila. Jisté je, že na tento rozlučkový kroužek školního roku 2015 snad nikdy nezapomenu a pevně doufám v jeho pokračování! 


        Za všechny účastníky bych chtěla poděkovat paní učitelce Peterové a Spatzierové za skvělé nápady a občerstvení, které nám dopřávaly po celou dobu chemických kroužků, a stejně tak paní Macháčkové. Těším se na naše další setkání v následujícím školním roce! 


        CHEMII ZDAR!GALERIE