Třídní schůzky a konzultace

Jarní třídní schůzky a konzultační odpoledne pro rodiče se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna 2024. Společná část schůzek ve třídách začne od 16:00, individuální konzultace budou následovat od 16:20. Třídní učitelé se do konzultací zapojí po skončení společné části ve svých třídách.

Luminiscence

V rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji" proběhl další z chemických kroužků. Tentokrát na téma „Luminiscence".

Jak napovídá již název, věnovali jsme se "světélkům kolem nás". O své znalosti se k nám přijel podělit pan Šimůnek z VŠCHT, kterému bychom touto cestou rádi poděkovali. Svá kouzla nám předvedl za pomoci slečny Lipovské. A byla to show opravdu velkolepá. Něco málo se nám podařilo zachytit i na fotografie, které najdete ve fotogalerii

O tom, jak se tento kroužek líbil samotným studentům, se dočtete níže.

"Luminiscence" očima Karolíny Kosařové ze 4. A

Páteční únorové odpoledne zdálo se býti poněkud pošmourným, avšak ne pro ty, kteří podlehli lákavé nabídce chemického kroužku. Tito milovníci hravé a zábavné chemie měli odpoledne doslova prosvícené úchvatnými úkazy. Ne nadarmo se kroužek jmenoval „Luminiscence aneb světýlka kam se podíváš“. K vidění bylo nevídané.

Nejprve nám vzácná návštěva doslova zapálená pro věc, pan Šimůnek z VŠCHT, jako světluška osvětlil záhadné zákulisí luminiscence a prozradil mnoho pikanterií např. tajemství neviditelného inkoustu.

Poté jsme se již tradičně posilnili buchtou, ale ne ledajakou. Tematicky a barevně sladěnou a hlavně prudce jedlou. Následoval experiment za experimentem. Nalévaní, přelévání, vylévání, míchání, kvedlání, zahřívání, …, zdánlivě obyčejných chemikálií, které se, pro naši velkou radost, po stisknutí vypínače proměnily v zářící, svítící, blikající, fosforeskující, fluoreskující, zkrátka FANTASTICKY vyhlížející látky, na kterých jsme mohli oči nechat.

Nakonec jsme se dozvěděli, jak prodloužit život svítícím náramkům na celých 128 hodin!  A úplný závěr patřil bludičkám (chemiluminiscence fosforu), s kterými jsme strávili několik vzácných chvilek v nejtemnější místnosti školy, temné komoře.  Na dostaveníčko do temné komory jsme se pokoušeli pozvat i světlonoše (triboluminiscence způsobená deformací krystalů cukru), který však naše pozvání odmítl. Ani netuší, o co přišel…

Tento pátek to byla pastva pro oči!