Třídní schůzky a konzultace

Jarní třídní schůzky a konzultační odpoledne pro rodiče se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna 2024. Společná část schůzek ve třídách začne od 16:00, individuální konzultace budou následovat od 16:20. Třídní učitelé se do konzultací zapojí po skončení společné části ve svých třídách.

Vánoční hrátky

Tématem dalšího z chemických kroužků konaných v rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji" byly vánoční hrátky. Atmosféru jsme se vám pokusili přiblížit ve fotogalerii, vánočním klipem a očima studentů.

Očima Martiny Skučkové, 6. X

Na chemickém kroužku jsme se tentokrát věnovali především pokusům souvisejícím s Vánocemi. Poté, co jsme se vánočně naladili s trochou dobrého čaje, svačinky, hudby a vonných tyčinek s esencí vanilky, borovice, skořice a „christmas bouquet,“ v nichž hrály hlavní roli estery karboxylových kyselin (možná to byl bornyl-acetát pro borovici a ethyl-cinnamát pro skořici, ale byly-li vanilkové tyčinky cítit po vanilce díky ethly-vanilinu a čím voněla „vánoční kytice“ se neodvažuji soudit). Dým z těchto vonných tyčinek jsme jímali do velké Erlenmayerovy baňky vypláchnuté lihem a poté si někteří z nás zkusili, jak přiložením žhnoucí špejle obsah baňky shoří za působivých efektů plamene uvnitř.

Jako další jsme si vyzkoušeli již známý pokus s propan-butanem, který (pokud možno v plynném skupenství) steče po rampě dolů a vzplane od zapálené svíčky. Koho nezahřálo u srdce vítězství v soutěži, čí „raketa“ z petlahve vypláchnuté lihem doletí dál, dozajista pookřál při pohledu na souboj plamenů zbarvených dusičnanem barnatým do zelena nebo strontnatým dočervena. Jejich roztoky v lihu totiž zbarvily nakonec nejen plameny kahanů, ale vydaly se i na procházku po stole, kde se za všeobecného veselí nás přihlížejících přímo tetelily blahem. Nakonec však musely ustoupit závěrečným pokusům – bengálským ohňům, kde ovšem zmíněné dusičnany taktéž doslova zazářily.

Celé odpoledne bych shrnula jako velmi vydařené a chtěla bych tímto poděkovat našim učitelkám chemie a všem, kteří uskutečnění kroužku umožnili. Trocha zápalu nejen pro vědu, ale i pro Vánoce přišla zajisté zrovna v tomto čase před první adventní nedělí vhod.

Očima Matyáše Honzíka, 1. A

V pátek 25.11. 2016 se pro studenty vyššího gymnázia konal chemický kroužek nazvaný Vánoční hrátky pod vedením paní učitelky Peterové a paní učitelky Spatzierové. Na kroužku si žáci mohli vyzkoušet celou řadu různých velmi zábavných i zajímavých pokusů. Jedním z mnoha byly např. tzv. ,,raketky", dále pak neobvyklé hoření propan-butanu, který sklouzl do plamenu díky větší hustotě oproti vzduchu, barevné plaménky i plameny a pár dalších, které si studenti mohli vyzkoušet. Na závěr jsme si zkusili připravit Bengálské ohně v barvách žluté nebo červené. V průběhu jsme se také dozvěděli, jak zapálit prskavku pod vodou.

Celý kroužek měl velmi příjemnou vánoční atmosféru i závěr. Za mě byl kroužek velmi povedený, a stejně tak se určitě jevil i v očích ostatních a doufáme, že se ještě někdy zopakuje.

Očima Vojtěcha Ondráčka, 8. Y

Plameny šlehající do všech stran, ve vzduchu vůně vonných tyčinek a etanolu. Žáci se snaží uhasit oheň na katedře dávkami lihu z rozprašovače. Ohnivá koule hořícího propan-butanu. Přední řady třídy jsou neustále ostřelovány raketami z plastových lahví. Takhle nějak vypadal chemický kroužek s podtitulem „Vánoční hrátky“.

Máte rádi oheň a exploze? Je adrenalin droga podle vašeho gusta? Pak je chemický kroužek pro Vás to pravé.