Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Přihlášky ke vzdělávání doručte do školy do 1. března

Přihlášky ke vzdělávání pro přijímací řízení 2021 (čtyřletý i osmiletý obor studia) doručte do školy nejpozději v pondělí 1. března 2021. Podrobnější informace na odkazu níže.

Odkaz
Tělesná výchova je tu pro Vás ...


Nedílnou součástí studia na našem gymnáziu jsou nejrůznější sportovní kurzy.  Zde je jejich základní přehled.

Aktuální rozpis kurzů pro školní rok 2019 / 2020 najdete v přiloženém souboru.


Seznamovací pobyt v přírodě - prima - září - 3 dny

Tato akce slouží k vzájemnému poznání nově vznikajících třídních kolektivů.
Žáci primy pod vedením svého třídního učitele si užijí v okolí Trutnova tři dny plné výletů, her a dobré zábavy.


Tábornický kurz - kvarta - září - 3 dny

Tento kurz absolvují studenti kvarty na Ostaši u Police nad Metují. Zde se zdokonalují v zálesáckých dovednostech (stanování, vaření na ohni, vázání uzlů, práce se sekerou apod.), učí se orientovat a pohybovat v přírodě (práce s mapou, překonávání terénních překážek) a prakticky si procvičují základy první pomoci. Nejatraktivnější částí kurzu je určitě slaňování z nedalekých skalních masivů a noční bojové hry. Doprava je zajištěna vlakem z Trutnova do České Metuje, odkud následuje pěší přesun na tábořiště na Ostaši (asi 4 km). Spí se pod stany, je-li hezké počasí tak jednu noc pod širákem. Jídlo si studenti připravují sami na ohni. Finanční náročnost je do 400 Kč. Návrat je opět vlakem třetí den odpoledne.


Lyžařské kurzy - sekunda, kvinta, 1.A, 1.B - leden - 6 dní

Na leden jsou naplánovány lyžařské kurzy. Sekunda pojede letos na Pomezní Boudy, 1.AB do Pece pod Sněžkou. Studenti 5.X budou zdokonalovat své lyžařské dovednosti ve skiareálu Herlíkovice - Bubákov. Výcviky jsou zaměřeny na sjezdové lyžování a turistiku na běžkách.
K tomu je potřeba mít odpovídající sjezdařskou i běžeckou výbavu. Jako doplněk je možné vzít si s sebou snowboard. Nelze jím však suplovat lyže. 
Na našich kurzech však nejde pouze o lyžování. Několikadenní pobyt na horách má i význam zdravotní a relaxační.
Studenti se mají možnost také lépe poznat i pobavit se při nejrůznějších společenských a pohybových hrách. 

Personálně jsou tyto kurzy zajišťovány zkušenými lyžařskými instruktory z řad učitelů trutnovského gymnázia.
Orientační ceny kurzů: sekunda, 1.AB - do 2500 Kč (ubyt., strava, doprava) +  2200 vleky
Kvinta (Herlíkovice) - kolem 2200 Kč (ubyt., strava, doprava) + 1600 vleky
Podrobnější informace dostanou studenti ještě na podzim. 
Případné dotazy rodičů zodpoví vedoucí kurzů během rodičovských schůzek.


Vodácké kurzy - tercie, 3.A, 3.B - rafty - 2 dny - duben
7.X, 7.Y - kánoe - 3 dny - červen

Vodácké kurzy mají na naší škole dlouholetou tradici. Terciáni a studenti třetích ročníků se na vodě seznámí s problematikou jízdy na raftech, septimáni potom navíc s technikou jízdy na kánoích.
Škola vlastní kompletní raftařskou výbavu pro dvě třídy. Tu rafťáci využijí při splouvání okolních řek - nejčastěji Úpy a Labe (v záloze Jizera, Metuje, Orlice).
Studenti septim vyrazí zdokonalovat svoje vodácké dovednosti na Vltavu. Zde je čeká třídenní plavba na kánoích z Vyššího Brodu přes Rožmberk, Český Krumlov (podvečerní prohlídka města), Zlatou Korunu a Dívčí Kámen do Boršova..
Doprava na kurzech je zajištěna autobusem, který slouží jako doprovodné vozidlo převážející bagáž. Spí se v kempech ve vlastních stanech. Stravování individuální. 
Raftařské kurzy v našem regionu nejsou finančně příliš náročné (do 500 Kč), kurz na Vltavě prodraží doprava a půjčovné lodí (do 1500 Kč).
Vodácké akce patří mezi studenty k velice oblíbeným. Mnohým z nich poodhalí další možnosti aktivního využívání volného času.


Sportovní kurz - sexta, 2.A, 2.B - 5 dní - květen

Sportovní kurz je součástí osnov TV na středních školách. Smyslem pobytu v moderním a pěkném areálu kempu Pecka je nabídnout studentům celou řadu pohybových aktivit, které lze uskutečňovat v přírodě, často bez náročného materiálního zabezpečení. Jedním z nejpřístupnějších a v poslední době i velmi vyhledávaných způsobů pohybu v přírodě je jízda na kole. I na našem kurzu je kolo základním dopravním prostředkem. Cyklistika umožňuje přesuny mezi lokalitami, kde se uskutečňují jednotlivé součásti programu kurzu a zároveň ukazuje zajímavé propojení sportovně turistického výkonu s objevováním dosud nepoznaných turisticky zajímavých míst. Pro zajištění maximální bezpečnosti studentů jsou téměř všechny trasy voleny mimo frekventované silnice a všichni studenti jsou vybaveni cyklistickou helmou (těm, kteří nemají vlastní, škola helmu zapůjčí ). Doprava zavazadel je zajištěna autokarem, ubytování v čtyřlůžkových chatkách, stravování formou plné penze přímo v kempu.
Náplní kurzu je cykloturistika, míčové hry, orientační běh, lanové aktivity, střelba ze vzduchovek, lukostřelba a nejrůznější týmové pohybové aktivity.
Finanční náklady : 1800 Kč. 
Hlavním cílem celé akce je inspirovat studenty, ukázat jim zajímavé způsoby trávení volného času, nikoliv je odradit značnou fyzickou náročností aktivit.
Proto se učitelé snaží neustále přizpůsobovat program tak, aby byl zvládnutelný pro průměrně zdatného studenta.


PŘILOŽENÉ SOUBORY


Název Popis Stažení
kurzy-gtu-2019-20.docx STÁHNOUT
prispevek-na-sk.docx STÁHNOUT

UČITELÉ PŘEDMĚTU TĚLESNÁ VÝCHOVA


Mgr. Eva Hejnová
Mgr. Zdeněk Honzera
Mgr. Petra Rozehnalová
Mgr. Ladislav Šafář
Mgr. Markéta Šlofarová
Ing. Karel Urban, CSc.
PaedDr. Růžena Veselá