Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Studentská výměna Gymnázium Trutnov a Mariengymnasium Jever 2017/2018

1. Studentská výměna Gymnázium Trutnov – Mariengymnasium Jever - trutnovští studenti v Jeveru

  V týdnu od 16.9. do 23.9.2017 se někteří studenti vyššího gymnázia zúčastnili výměnného pobytu s partnerským gymnáziem v německém Jeveru.

Jeverští, kteří hostili Trutnováky ve svých rodinách, pro ně připravili bohatý program na celý týden. Po čtrnáctihodinovém sobotním cestování do severozápadního Německa čekala studenty rodinná  neděle. V pondělí ráno se všichni sešli ve školní aule a pan ředitel oficiálně zahájil celý program.

Následovala účast ve vyučování, slavnostní přijetí na radnici, tradiční rituál pití čaje a prohlídka celého města. V úterý se uskutečnil projektový den. Studenti měli za úkol nafotit ve městě fotografie a ty poté zpracovat komiksovým způsobem do fotopříběhů.

 Středa byla ve znamení ostrova Langeoog. Všichni jsme přijeli menším trajektem na ostrov a následně jsme se vydali na krátkou procházku hlavním městem ostrova směrem k pláži, kterou omývá Severní moře. Pár odvážlivců se i vykoupalo. Později se většina studentů vydala do tamějšího wellnesscentra za odpočinkem. 

Ve čtvrtek se uskutečnil výlet do překrásného historického jádra Brém. Tamější památky města byly doslova okouzlující. Po procházce městem přišlo nakupování a poté cesta zpět do Jeveru. Páteční den jsme strávili pádlováním na kanálu, který vede severozápadním Německem. Chvilkami to nebylo zrovna jednoduché, ale nakonec se nám povedlo síly synchronizovat. Teď už před námi byla jen večerní závěrečná oslava. Sešli jsme se u jednoho z účastníků výměny na zahradě a ten pro nás připravil grilování. Překvapením byl student jeverského gymnázia, který celý program obohatil vlastní hrou na elektrickou kytaru. V sobotu jsme se už pouze rozloučili a nasedli na zpáteční vlak domů.

Celý týden byl plný krásných zážitků i nových poznatků.  Poznali jsme nové příjemné lidi a moc se těšíme, až se přijedou podívat do naší země.

Za účastníky výměny Barbora Kopecká 3.A

2. Studentská výměna Gymnázium Trutnov – Mariengymnasium Jever - němečtí studenti u nás

V termínu 9. 6. – 16. 6. 2018 navštívila trutnovské gymnázium skupina studentek a studentů z naší partnerské školy na severu Německa, čímž navázala na každoroční tradici vzájemných výměnných pobytů trvající již od roku 1992. 

Pro studenty i jejich pedagogický doprovod jsme připravili bohatý program. První den – neděli -  strávili v hostitelských rodinách. 

Pondělní dopoledne jsme věnovali procházce městem, odpoledne jsme za krásného počasí prošli skalním městem Adršpach. 

V úterý následoval celodenní výlet do našeho hlavního města, kde jsme navštívili nejznámější pamětihodnosti, rozhlédli jsme se z Petřínské věže a zasmáli se v zrcadlovém bludišti. 

Ve středu byl na programu výlet do Krkonoš. Navzdory nepříznivému počasí jsme zdolali vrchol naší nejvyšší hory. Na Sněžku jsme v mlze a dešti vystoupali Obřím dolem. 

Ve čtvrtek jsme obdivovali práci sklářů v Harrachově a vodopády řeky Mumlavy.

V pátek jsme měli možnost navštívit muzikálové představení ZUŠkál ve společenském centru Uffo. 

Poté jsme se ve škole věnovali výtvarnému projektu pod vedením kolegy Jana Erbena. 

Závěrečný večer byl ve znamení „mezinárodního utkání“ v bowlingu. 

V sobotu ve velmi časných ranních hodinách se naši němečtí přátelé vydali na cestu domů.

I po skončení každodenního oficiálního programu čekaly na studenty další společně strávené chvíle organizované českými účastníky výměny, což svědčí o zájmu obou stran navazovat přátelské kontakty a vzájemně se poznávat. 

Těší nás, že na základě těchto i předchozích zkušeností bude vzájemná spolupráce nadále pravidelně pokračovat. 

Již nyní je vytvořena skupina studentek a studentů z druhých ročníků a sexty, která navštíví naše partnerské gymnázium v Jeveru v září 2018. Přejeme jim, aby byli stejně spokojeni a plni dojmů jako jejich předchůdci. 

Komise německého jazyka


UČITELÉ PŘEDMĚTU NĚMECKÝ JAZYK


Mgr. Anita Báchorová
Mgr. Eva Hejnová
Mgr. Zuzana Mládková
Mgr. Petra Rozehnalová
Mgr. Petra Tichá
Mgr. Markéta Řezníčková