Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Prosíme zákonné zástupce uchazečů, kteří byli přijatí ke vzdělávání na Gymnázium Trutnov, ale vědí jistě, že chtějí nastoupit jinam, aby nás o této skutečnosti informovali.

Výsledky přijímacího řízení 2022 a užitečné rady a návody k dalšímu postupu v rámci přijímacího řízení jsou k dispozici v souborech přiložených k textu na níže uvedeném odkazu.

Odkaz

Jednodenní výlet do Vídně

V pátek 21. dubna se dva plné autobusy studentů vydaly na poznávací zájezd do Vídně. Jeden autobus cestovní kanceláře Lada vezl studenty trutnovského gymnázia, druhý žáky studující trutnovskou obchodní akademii. 


Naše celodenní cestování začalo ve čtyři hodiny ráno a po šesti hodinách bezproblémové jízdy jsme už projížděli Vídní směrem k Schönbrunnu.


V zahradách barokního zámku jsme se procházeli asi půl hodiny, následovala prohlídka interiérů. Schönbrunnské zahrady jsou barevné, velmi rozlehlé a pečlivě udržované. Na kopečku proti zámku stojí Glorietta, stavba zdobená sloupovím, kde je dnes kavárnička s výhledem na celou Vídeň. Při prohlídce interiéru jsme se dozvěděli, kde hodovali, spali a vládli rakouští císaři včetně Marie Terezie a jejích dětí. 


Přes zahrady Horního a Dolního Belvederu směřovala naše prohlídka k Hofburgu. Tentokrát jsme šli pěšky, a to kolem památníku Rudé armády na Schwarzenberském náměstí, koncertního sálu Musikverein, kde se koná každoroční Novoroční koncert Vídeňské filharmonie, a Karlova náměstí s kostelem Svatého Karla Boromejského. Zhlédli jsme budovu Vídeňské státní opery a přes jednu z nejdražších ulic Vídně, Kohlmarkt, jsme se dostali na náměstí Svatého Štěpána. Celému okolí zde dominuje katedrála Svatého Štěpána, která má střechu zdobenou barevnými kachlemi tvořícími různě tvarované ornamenty. 


Poslední zastávkou byl obytný dům podle návrhu Friedensreicha Hundertwassera. Na první pohled vás upoutá svou barevností, žádná dvě okna nejsou stejného tvaru, žádné dva schody nejsou stejně vysoké a stromy rostou ze střechy směrem k zemi. 


Unaveni, ale plní dojmů jsme se před páteční půlnocí vrátili do Trutnova. Vídeň rozhodně stála za to.


Michaela Kosinková, 6. XGALERIE


UČITELÉ PŘEDMĚTU NĚMECKÝ JAZYK


Mgr. Anita Báchorová
Mgr. Eva Hejnová
Mgr. Zuzana Mládková
Mgr. Petra Rozehnalová
Mgr. Petra Tichá
Mgr. Markéta Řezníčková