Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Výměnný pobyt studentů Zerbst - Trutnov v dubnu 2016

Výměnný pobyt Trutnov – Zerbst  2016 aneb Když mlčí ústa, pomůžou ruce.


     Ve dnech 4. - 8. dubna 2016 se uskutečnil výměnný pobyt mezi studenty trutnovského gymnázia a gymnázia Francisceum v Zerbstu. Do Německa nás odjelo 14. Ubytováni jsme byli v hostitelských rodinách přímo v Zerbstu či v okolních vesnicích.

     První den jsme se vydali na prohlídku Magdeburgu, která započala adrenalinovým zážitkem v místním lanovém centru. Poté jsme navštívili monumentální magdeburský dóm a Hundertwasserův dům, který překvapil, zaujal i rozveselil každého z nás. Středa byla věnována hlavnímu městu Německa - Berlínu. S východem slunce jsme vyrazili na cestu a po třech hodinách jízdy jsme stanuli před budovou Říšského sněmu. Dovnitř jsme byli vpuštěni až po přísné a důkladné kontrole, která nás sice zdržela, ale dodala pocit bezpečí. Výtah nás vyvezl na střechu budovy, odkud jsme měli celé město jako na dlani. Poté jsme se vydali procházkou ulicí Unter den Linden kolem památníku holocaustu k Braniborské bráně. Strašidelný zážitek nás čekal v místním „Muzeu hororu“, kde jsme byli seznámeni s temnými příběhy z berlínské historie. Příjemné prosluněné odpoledne jsme zakončili návštěvou obchodního centra Primark. Poslední den pobytu si pro nás naši němečtí přátelé připravili vyjížďku na kole podél Labe, završenou grilováním vynikajících klobásek.

     Celá akce se i přes mírné problémy s porozuměním velmi vydařila, s ubytováním i programem jsme byli spokojeni. Děkujeme vedení školy, že nám tento výjimečný zážitek umožnilo, a také paní učitelce Mládkové a Báchorové, kterým vlídnost a trpělivost vydržela po celý týden.

     Na konci dubna bude toto cizojazyčné dobrodružství pokračovat, až za námi naši noví kamarádi z Zerbstu přijedou do Trutnova.

                                                                                                                                                                                                        

Zerbst v Trutnově


     V pondělí 25.4. k nám dorazila německá výprava z Zerbstu.

     Unavení studenti se zotavili z náročné cesty a v úterý ráno se již plní energie přivítali s panem ředitelem a prohlédli si naše gymnázium. I přes nepříznivé počasí jsme celé dopoledne strávili venku procházkou po Trutnově, završenou honbou za pokladem u pomníku Gablenz. Odpoledne jsme navštívili ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

     Ve středu nás čekal celodenní výlet do hlavního města, který jsme odstartovali výšlapem na Petřínskou rozhlednu. Když jsme se dostatečně vynadívali na stověžatou Prahu z ptačí perspektivy, pokračovali jsme na Pražský hrad, Staroměstské náměstí a nakonec na náměstí Václavské.

     Poslední den jsme naše hosty vzali na prohlídku Adršpašského skalního města a večer na společnou večeři a bowling. V pátek brzy ráno nás naši němečtí přátelé opustili, ale doufáme, že ne na dlouho...


     Chtěli bychom znovu poděkovat všem našim trpělivým kantorům, kteří nám zprostředkovali tuto výměnu, zvláště panu Pospíšilovi a Jüptnerovi, kteří nám dokázali zlepšit náladu i za prudkého deště. 

     Z celého výměnného pobytu jsme si odnesli mnoho nových zážitků a zkušeností, samozřejmě i slovíček, a věříme, že tato česko-německá spolupráce bude pokračovat i nadále.


                                                                                                                                                                                                                                                Jana Kunčarová, 5.X


GALERIE


UČITELÉ PŘEDMĚTU NĚMECKÝ JAZYK


Mgr. Anita Báchorová
Mgr. Eva Hejnová
Mgr. Zuzana Mládková
Mgr. Petra Rozehnalová
Mgr. Petra Tichá
Mgr. Markéta Řezníčková