Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Komentovaná prohlídka s "nevyléčitelnými romantiky"

V pátek 25. listopadu jsme s vybranými třídami v rámci předmětu estetické výchovy navštívili výstavu "Nevyléčitelní romantici" v městské galerii. Výstava představuje klasickou malbu pětice autorů, které spojuje studium na prestižní umělecké škole Václava Hollara, dlouholeté přátelství a společná touha zobrazovat svět romantickým způsobem.


Místo obvyklé prohlídky exponátů a výtvarné dílny na nás čekala exkluzivní komentovaná prohlídka s autory. Z pětice vystavujících nás expozicí provedli Adolf Lachman, Zdeněk Daněk a trutnovský rodák Jiří Grus.


Adolf Lachman, který je širšímu publiku znám především díky tvorbě fantastických světů v logických počítačových hrách Machinárium a Samorost, publiku přiblížil technický způsob vzniku digitálních maleb jeho Mechobotů, odkryl inspiraci při tvorbě prostorových objektů a vysvětlil postup tvorby počítačových her. Zdeněk Daněk studenty provedl českou krajinou na obrazech malovaných technikou kvaše, inspirován virtuozitou malíře pravěkých krajin Zdeňka Buriana. Hlavním tématem malíře Daňka je často bezohledné počínání člověka, které ilustruje s neoddiskutovatelnou náklonností k přírodě, ve které aspoň v obrazech nachází hrdiny, bránící se silnějšímu nepříteli. Trojici průvodců výstavy uzavřel Jiří Grus, všem dobře známý díky ilustraci skvělého komiksu Drak nikdy nespí. Na výstavě byly k vidění Grusovy kresby, knižní ilustrace i rozměrnější olejomalby. Zvláště u olejomaleb bylo pro studenty velice zajímavé vyslechnout postup techniky starých mistrů, jejichž odkaz Jiří ctí.


Děkujeme Galerii města Trutnova za zprostředkování skvělého zážitku a trojici autorů za jejich vstřícnost a inspiraci. 


Fotogalerie


UČITELÉ PŘEDMĚTU ESTETICKÁ VÝCHOVA


Mgr. Jan Erben
Mgr. Eva Kudynová
Mgr. Pavla Hodasová
Mgr. Vojtěch Kábrt, Ph.D.
Mgr. Karolína Václavíková