Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Architektonická exkurze v Hradci Králové třídy 6.X

V pondělí 18. dubna se třída 6.X zúčastnila exkurze v Hradci Králové, která byla zaměřena na architekturu první republiky.

Celodenní program, při kterém nás městskými dominanty provázely zaměstnankyně Muzea východních Čech, byl součástí ceny  za prvenství v soutěži "Světci ožívají", kterou vyhrál Matěj Wagner s videem o  trutnovském barokním sousoší sv. Jana Nepomuckého.

Exkurzi jsme zahájili na půdě Gymnázia J. K. Tyla, která v době otevření byla nejmodernějším vzdělávacím ústavem v celém Československu a patří do dnes k tomu nejlepšímu, co moderní architektura Josefa Gočára Hradci přinesla. V dobově zrekonstruované učebně nás krátkou přednáškou o historii vzdělávacího ústavu přivítal ředitel školy Mgr. Robert Novák. Studenti nahlédli do prvorepublikové ředitelny, prohlédli si expozice věnované historii školy a významným absolventům a vystoupali až na střechu stavby, ze které jim byli představeny významné dominanty krajského města.

Dále jsme navštívili Katedru výtvarné kultury a textilní tvorby, kde jsme nahlédli do ateliérů kresby, malby, prostorové tvorby a grafiky. Právě v ateliéru grafiky měli žáci možnost podívat se, jak pracují vysokoškolští studenti na semestrální práci. Mgr. Lubomír Netušil nám krátce vysvětlil princip grafických technik a provedl nás prostorem ateliéru. V aule teoretických předmětů byla vítězi předána cena za první místo a pro celou skupiny připravena výtvarná dílna a pracovní listy k osobě architekta Gočára.

Posledním cílem exkurze byla moderní stavba Muzea východních Čech od  architekta Jana Kotěry, profesora, spolupracovníka a osobního přítele Josefa Gočára. Budova muzea byla první moderní stavbou Hradce Králové, postavené v druhé dekádě 20. století. Studenti si prohlédli během komentované prohlídky interiér Kotěrovy stavby od sklepních prostor, přes přednáškový sál, místnost dobové ředitelny,  až do lucerny, která je veřejnosti nepřístupná.

Děkujeme Matěji Wagnerovi za skvělé reprezentování školy a za příjemnou exkurzi, kterou pro celou svoji třídu vyhrál.

Fotogalerie.


UČITELÉ PŘEDMĚTU ESTETICKÁ VÝCHOVA


Mgr. Jan Erben
Mgr. Eva Kudynová
Mgr. Pavla Hodasová
Mgr. Vojtěch Kábrt, Ph.D.
Mgr. Karolína Václavíková