Třídní schůzky a konzultace

Jarní třídní schůzky a konzultační odpoledne pro rodiče se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna 2024. Společná část schůzek ve třídách začne od 16:00, individuální konzultace budou následovat od 16:20. Třídní učitelé se do konzultací zapojí po skončení společné části ve svých třídách.

Téma studentského výtvarného salonu ve znamení "osmiček"

Je poměrně dost historických letopočtů, které končí "8" a dotýkají se historie naší země.

Připomeňme si rok 1918, ve kterém skončila první světová válka, a na troskách Rakouska-Uherska vzniklo demokratické Československo. Naděje na budování sebevědomé republiky padly v roce 1938 Mnichovskou dohodou mocností o postoupení pohraničních území Československa Německu. Po skončení druhé světové války byl národ opět plný naděje, ale události roku 1948, které komunisté nazývali „Vítězný únor a vítězství pracujícího lidu“, znamenaly reálně přechod od demokracie k totalitě. Ta měla i za následek politické procesy a velkou emigrační vlnu. Pražské jaro 1968 bylo pokusem uvolnit režim, pokusem nastartovat opět proces demokratické společnosti. Naděje našeho národa byla opět zmařena okupací vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Nastala další vlna emigrace z Československa a období tzv. normalizace, které mělo za následek rezignaci až apatii lidí vůči politickému systému. V roce 1988 se 10. prosince konala v Praze na Škroupově náměstí 1. oficiální demonstrace k výročí lidských práv, na které veřejně promluvil pan Václav Havel. Sametová revoluce byla velkou nadějí a odhodláním v obnovení demokratického systému. Největší vzedmutí národní hrdosti od listopadu roku 1989 doprovázené euforií přišlo s vítězstvím českých hokejistů na olympijském turnaji století v roce 1998.

Událostí spojených s onou osudovou osmičkou v letopočtech stoleté republiky je mnohem více. Je jen na vás je objevit a umělecky ztvárnit v libovolné výtvarné technice.

Své práce odevzdávejte u vyučujících výtvarné výchovy do 8. května 2018.

Mgr. Jan Erben

Vyučuji: Kulturní výchova zaměřená výtvarně ve třídách 2. A, 2. B, 6. X