Envi vzdělávání pedagogů - Exkurze do Obřího dolu

V úterý 21. června 2011 proběhla exkurze do Obřího dolu.

Exkurze se v nepříliš přívětivém počasí zúčastnili vyučující biologie, zeměpisu, dějepisu a anglického jazyka. V jejím průběhu byly představeny metody a formy práce, které lze využít se studenty a žáky jak při terénní výuce, tak právě i v přístupných územích národního parku, a to především jako součást geologicko-ekologicko-environmentálního kurzu prvních ročníků. Trasa exkurze pro pedagogy se totiž až ke staré Kovárně kryje právě s trasou GEEKurzu.

Představenými činnostmi, které v sobě tématicky zahrnovaly geografické, biologické, ekologické a historické informace byly tedy např.: posuzování porostních map potenciální vegetace, porovnávání starých fotografií a leteckých snímků s aktuálním stavem kvality nebo odlov vodních bezobratlých živočichů, jejich určování a s tím spojené měření kvality vody.

U kapličky v Obřím dole se s námi rozloučili lektorky SEVERu a na další část exkurze jsme se vydali s pracovníkem ekologické výchovy KRNAPu. Ten nás zavedl k dolnímu toku Rudného potoka, podél něhož jsme po haldách hlušiny sestoupili až na dno vlastního Obřího dolu k řece Úpě. Cestou jsme obdivovali vzácnou květenu, zbytky důlní techniky a hledali křišťály. U dolního úpského vodopádu naše exkurze v podstatě skončila. Podívali jsme se tak na veřejnosti nepřístupná, ale nádherná místa.

Více na přiložených fotografiích.