Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov
2. kolo přijímacího řízení pro osmiletý obor.
Vyhlašujeme 2. kolo přijímacího řízení pro osmiletý obor. Více informací na odkazu níže.
S roční odmlkou se studenti našeho gymnázia zapojili do výtvarné soutěže Památníku Terezín, která s dvacetiletou tradicí patří k nejprestižnějším výtvarným kláním v republice. Vyhlášené téma pro letošní ročník bylo zaměřeno na zákaz vzdělávání dětí židovského původu v době Protektorátu.
Z řad studentů, kteří o téma projevili v hodině výtvarné výchovy zájem, nejvíce vynikal nápad Anny Prouzové (1.A). Anna ve svém návrhu použila symbolu jablka, které představuje poznání a odkazuje na příběh o prvním muži a ženě ve Starém zákoně. Jablko, již po okusení, tvoří svým objemem a tvarem mozkovou část lebky, druhého symbolu. Skelet obličeje odhaluje následky snahy se vzdělat nebo být vzděláván za zdmi židovského ghetta.
Zdařilý a obsahově velice silný návrh Anna převedla do plastiky z keramické hlíny v životní velikosti. Plastika, která vznikla po mnoha desítkách hodin trpělivé práce, byla odlita technikou ztracené formy. Po získání sádrové formy, následně jejím odtesání a brusu odlitku vznikla finální podoba sádrové plastiky "Jablko poznání".
Práce Anny Prouzové v konkurenci studentů středních škol ze všech koutů republiky zaujala porotu soutěže natolik, že obdržela mimořádnou cenu Erika Poláka, bývalého vězně židovského ghetta a významného historika Památníku Terezín.
Ve středu 9. června se Anna zúčastnila slavnostního ceremoniálu předávání cen výtvarné a literární soutěže v budově Muzea ghetta. Aničce z celého srdce blahopřejeme k úžasnému úspěchu a zároveň děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy v umělecké tvorbě.
Předání ceny Erika Poláka:
Tisková zpráva:
Za účasti hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka a řady významných hostů proběhlo v Terezíně slavnostní předání cen vítězům literární a výtvarné soutěže Memoriál Hany Greenfieldové pro děti a mládež, kterou už dvě desítky let vyhlašuje Památník Terezín ve spolupráci se svými partnery.
Akce byla součástí dvoudenního setkání mladých badatelů, které pokračuje ještě ve čtvrtek 9. června v prostorách Památníku Terezín. Téma letošního vzdělávacího projektu nese název „Školákem ve válečných letech“ a nutno říct, že v rámci uměleckého vyjádření se s ním žáci a studenti všech věkových kategorií zhostili opravdu na výbornou. Výtvarné práce, které jsou součástí výstavy v terezínském Muzeu ghetta, vyjadřují nejen tragickou situaci zákazu vzdělávání v ghettu, ale především víru a naději v lepší budoucnost. „Mile mě překvapil opravdu velký zájem dětí o danou tématiku. Vždyť zrušení vyučování by dnes mnohé asi s radostí uvítaly a vůbec si neuvědomují závažné důsledky takové restrikce,“ uvedl hejtman Bubeníček v rámci prohlídky výstavy oceněných výtvarných děl.
Do projektu se letos přihlásilo téměř dvacet týmů a jednotlivců ze základních a středních škol v České republice s 680 pracemi v obou soutěžích, literární i výtvarné. Jak řekl náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig, porotu zaujaly práce svojí neotřelostí, formou i pojetím. Milými slovy zpestřila slavnostní předání zástupkyně Terezínské iniciativy a bývalá vězeňkyně Michaela Vidláková, která zavzpomínala na svá dětská léta strávená v terezínském ghettu z pohledu tajného vyučování.
Memoriál Hany Greenfieldové nese název po dnes již zesnulé inspirátorce soutěže, která z důvodu svého židovského původu také na vlastní kůži zažila útrapy koncentračních táborů.
Videoreportáž:
Vzpomínka RNDr. Michaely Vidlákové